Náš příběh

Ing. Martin Sasínek

Ing. Martin Sasínek

Říká se, že začátek je vždy nejhorší, ale začít se věnovat profesi realitního makléře není otázkou věku, ale chutě do práce a vytrvalosti.

Začal jsem podnikat v r. 1998, a to ve zcela jiném oboru. Asi bych podnikal dál, ale měl jsem tři společníky a postupně časem a věkem jsme ztratili mezi sebou důvěru, a tak jsem si na konci roku 2016 musel položit otázku, kam bude směřovat moje další profesní kariéra.

Realitní zprostředkování jsem kdysi chtěl prosadit i v mé minulé dopravní společnosti, ale byl jsem společníky zastaven. Nicméně myšlenka a touha se v této činnosti prosadit, mi v hlavě zůstala.

Do padesátky jsem měl dva roky a začínat v nějaké velké realitní společnosti anebo se zavázat k franšízové smlouvě, asi nebylo to, co by mě naplňovalo. Také jsem si říkal, že když jsem dostal příležitost změnit profesi, nebylo by špatné dělat něco, co by mě také bavilo.

Dále mě napadlo, že bych do realitní branže neměl skočit zcela bez nějaké teoretické přípravy. V zimě 2017 jsem absolvoval v Praze u Asociace realitních kanceláří ČR profesní vzdělání v oboru obchodník s realitami. Vzdělávání trvalo asi pět týdnů a musím konstatovat, že bylo na dost vysoké úrovni a spolužáci, většinou realitní makléři, byli velmi přátelští a kolegiální. Od spolužáků, zkušených realitních makléřů, jsem se navíc dozvěděl, jak by měl správný makléř prodat klientovu nemovitost za maximálně možnou tržní cenu. Jak ovšem zjistit takovou cenu? Tak na tuto otázku už nedokázal odpovědět nikdo.

Na začátku léta 2017 jsem založil s manželkou vlastní realitní společnost a začal první náběry nemovitostí. První prodej domu se mi podařil za 12 měsíců. Někdo si řekne, že to je moc dlouhá doba, ale byl to dům, který byl kdysi zaplaven až po střechu a majitel ho již sám prodával 2 roky. Myslím, že se mi první obchod podařil a spokojený byl jak prodávající, tak kupující. Zaměřil jsem se hlavně na domy, u kterých právě není tak zcela jednoduché zjistit, jak si stojí na realitním trhu a jaká je jejich tržní cena nebo obvyklá cena nebo také obecná cena. U bytů to zas tak složité není a dá se říci, že tržní cena se dá poměrně dobře odhadnout na základě dřívějších prodejů.

Vzhledem k tomu, že jsem si jako realitní makléř dal za cíl, že klientovi prodám jeho nemovitost za maximálně možnou cenu – tak jak správně stanovit tržní cenu?

Tuto otázku si většina majitelů nemovitostí, pokud nejsou v nějakém časovém anebo dluhovém stresu, musí položit. Na internetu je spousta mylných informací, ale i určité pomocné programy, které tyto ceny mají stanovit. Což je byznys firem, které takové odhadní programy nabízejí. Ale dá se na to opravdu spolehnout? U bytů možná a u ostatních nemovitostí těžko.

Proto mě někdy v zimě 2018 zaujal inzerát Ústavu oceňování majetku na VŠB-TU v Ostravě na Ekonomické fakultě pod vedením Ing. Vladimíra Kulila. Pan ředitel mě ihned a velmi přátelsky přijal i s jeho skvělou kolegyní Ing. Gajdovou a na moji první otázku, jestli jsem na tom pravém místě – jak stanovit správně cenu nemovitostí – mě ujistil, že ano. Pokud jsem absolvent VŠE v Bratislavě, tak už mi stačí pouze 4 semestry studia na vysoké škole a že za tyto dva roky mě naučí počítat oceňování nemovitostí. Dva roky??? Tato další otázka se mi neustále honila hlavou. Na moji další otázku, jestli není možnost rychlejšího studia, bylo odpovězeno: NE. Pokud chci být realitní makléř a zároveň správně oceňovat nemovité věci, musím získat vázanou živnost na oceňování majetku – nemovitosti. A zde musím mít VŠ vzdělání a 4 semestry tohoto specializačního studia. Tedy dohromady 6 let studia na vysoké škole. Docela mazec. A to jsem nechtěl jít studovat medicínu, protože jsem si říkal, že tak dlouho se to snad nedá ani vydržet. Na konci podzimu v r. 2019 jsem úspěšně dokončil 4-semestrální studium a získal Osvědčení na oceňování nemovitých věcí. Vázanou živnost jsem si šel vyřídit až po novém roce.

Již v době specializačního studia na VŠ se mi podařilo podepsat smlouvu o zprostředkování prodeje na chalupu od matky mé kamarádky, která se rozhodla, že dům prodá. A první cenovou nabídku na odkup chalupy jí dal její soused. Kamarádka věděla, že se učím, jak se počítá cena domu, tak mě poprosila, jestli bych její mamince nepomohl. Tak jsem se do toho pustil, vše řádně změřil a podle obecné metodiky výpočtů jsem jí předložil tržní ocenění domu. Dům byl velmi rozsáhlý, ale i tak ji překvapil, velký rozdíl mezi nabídkou ceny od jejího souseda a výpočtem tržní ceny.

Tržní cena se může stát kupní cenou až v okamžiku, že se za tuto cenu sjedná prodej. Já si konečně dokážu odpovědět na otázku – jak správně zjistit maximální kupní cenu nemovitosti - a již dnes vím, že moje maximálně možná prodejní cena je tržní cena a já jako realitní makléř se budu snažit svými veškerými možnými prostředky a schopnostmi vybojovat tržní cenu – smluvní kupní cenu – pro klienta (zájemce o zprostředkování prodeje) právě za tuto maximálně možnou cenu.

Když se mi podařil vysvětlit matce od kamarádky způsob ocenění domu a jeho následující prodej, tak mi povídá: „Martine, na tobě je opravdu vidět, že tě tato práce baví“. Je to bývalá učitelka na ZŠ a její ohodnocení mé práce na ocenění nemovitosti, mám zatím za jedna.

 

Konečně mohu zvolat:

My neodhadujeme – my oceňujeme!!!

S námi nemůžete prodat pod cenou!!!

S námi nekoupíte předraženou nemovitost!!!

 

Ing. Martin Sasínek
realitní makléř a makléř oceňování nemovitých věcí

No prostě dva v jednom!!

 

Kontaktujte nás

*
*
*
email: phone: fname: fullname: