Jak ovlivňuje druhá vlna Covid 19 ceny nemovitostí

 

V předchozím článku, na počátku první vlny coronaviru, jsem psal o vývoji cen nemovitostí. Nyní jsme na počátku druhé vlny pandemie. Ti investoři, kteří počítali s poklesem cen nemovitostí jsou asi velmi překvapeni.

Ano, dle předpokladu s poklesem turistiky ve dvou velkých městech Praha a Brno se rapidně zvedla nabídka dlouhodobých pronájmů bytů, ale majitelé s prodejem vyčkávají a raději byty nabídli k dlouhodobému pronájmu. Způsobilo to snížení cen nájmů v těchto bytech, ale ceny za prodej 1 m2 obytné plochy bytů neklesají nikde.

Naopak, téměř všechny kategorie nemovitostí stále rostou, protože nabídka nemovitostí na prodej stále klesá.

Největší poptávka je dle předpokladů na chaty a chalupy, rodinné domy i byty.

Nejistota v ekonomice, odjezd zahraničních stavebních dělníků do své vlasti zpomalily rychlost dokončení stavebních projektů a rozvoj nové výstavby. Majitelé nemovitostí, kteří před virovou pandemií uvažovaly o prodeji své nemovitosti vyčkávají také na vývoj cen a začali uvažovat o pozdější vhodné době k prodeji.

Ano, v době první vlny se téměř s nemovitostmi neobchodovalo. Ale bylo to způsobeno hlavně zmatky kolem zrušení daně z nabytí nemovitosti. Sice stále definitivně není tato daň v současné době zrušena, ale už nikdo asi nepředpokládá, že nebude zrušena. To způsobilo, že v době prázdnin se většina realitních makléřů nezastavila a proběhly odložené obchody. Účelem zrušení daně z nabytí dle MF ČR mělo být zvýšení nabídky nemovitostí na trhu a pokles cen nemovitostí.

Jak je možné že se to nestalo? Zrušení daně z nabytí nemovitosti nemá na trh s nemovitostmi takový tlak na stavební společnosti ani na potencionální prodávající, aby změnili chování v uvažování o prodeji své nemovitosti.

Prodloužení daňového osvobození od nabytých nemovitostí od r. 2021 z 5 na 10 let mělo také způsobit větší nabídku nemovitostí na trhu a způsobit pokles cen. Také nic. Bohužel zde si myslím, že spíše naopak. Současné majitele to nijak nemotivuje, ti mají osvobození po 5 letech zachované i nadále a nové majitele, kteří si koupí nemovitost od příštího roku to bude motivovat přece k prodeji až po 10 letech. A to způsobí opět menší nabídku nemovitostí na trhu a opět zvýšení cen nemovitostí!!!

Na závěr mohu všem pouze doporučit. Neprodávejte prosím Vaši nemovitost pod cenou!!!

Nemovitosti, které jste se rozhodli nabídnout k prodeji nejsou prodány za obvyklou (maximální) tržní cenu, když je prodáte do týdne nebo do jednoho měsíce. Pokud zase máte Vaši nabídkovou cenu výrazně nad cenou tržní (obvyklou), je to jen ztráta času a peněz s takovým prodejem – Vaše nemovitost se neprodá.

 

Nechte si od nás zdarma vypracovat odborné aktuální tržní ocenění a strategii prodeje Vašich nemovitostí, a to i s vývojem budoucí tržní ceny Vaší prodávané nemovitosti v časové době prodeje.

V rámci tržního ocenění Vám vypracujeme SWOT analýzu a vyhodnotíme silné a slabé stránky a také se zaměříme na příležitosti a hrozby Vámi prodávané nemovitosti.

Prosím obraťte se na specialisty s prodejem Vašich nemovitostí. Sami se pak přesvědčíte, že to bylo velmi dobré rozhodnutí a rozhodně nebudete litovat.

Většina majitelů nemovitostí svoji nemovitost prodává jednou za život a bohužel to, že prodej se mohl uskutečnit za mnohem vyšší cenu si někteří uvědomí až už je pozdě.

4. 9. 2020