Proč neprodávat nemovitost v realitní aukci…

...protože kdo Vám tvrdí, že v aukci získáte víc než je obvyklá (tržní) cena, tak ten se okamžitě usvědčuje ze lži. Zúčastníte-li se této aukce, tak pouze vkládáte prodej své nemovitosti (a mnohdy je to Váš jediný nemovitý majetek) do rukou lidem, kteří neumí a nebo Vám nechtějí správně a odborně nechat tržně ocenit Vaši nemovitost. Na tomto zrealizovaném divadle mají zájem získat pouze vyšší provizi z prodeje. Je to klamání klienta a lhaní, často také prezentované v médiích.  

     Důležitost správného a odborného tržního ocenění nemovitosti zmiňuji ve většině svých článků v našem blogu. Do aukce se hodí ta nemovitost, kterou chce prodávající prodat velmi rychle a předem je mu známo, že k přilákání více zájemců o koupi bude požadovat nižší cenu než je cena obvyklá (tržní). Pokud Vám realitní kancelář bude tvrdit, že Vaši nemovitost prodá nad obvyklou (tržní) cenu, tak Vás klame. Pouze Vám její makléř nesprávně a nebo neodborně určil obvyklou (tržní) cenu. Bohužel se 100-%ní jistotou hluboce pod úrovní obvyklé ceny. A je zde důvodné podezření, že to udělal úmyslně.

      Následně proběhne prodej formou realitní aukce a mezi rozdílem tzv: „ realitní obvyklou cenou“ a cenou vydraženou si realitka navýší provizi až na 35% z kladného rozdílu prodeje. Jestliže Vaše „realitní obvyklá cena“ je 3 mil. Kč a kladný rozdíl z prodeje je např. 450.000,- Kč tak to tak na první pohled vypadá, že musíte být náramně spokojený. Pokud se nad tím zamyslíte a začnete se mnou počítat, tak Vám asi spadne brada. Původně z Vašich požadovaných 3 mil. Kč Vám byla nabídnuta velmi dobrá provize 4%, což je poměrně levná provize pod průměrnými 6%. Jestliže připočítáte provizi z prodeje formou realitní aukce, tak už je to více než 8% z celkové prodejní ceny.

Malá rekapitulace:

Férový obchod – cena 3,45 mil. Kč = obvyklá provize 6% = 207.000,- Kč celková provize

Aukce – nabídková cena 3 mil. Kč, provize RK 4%, tj. 120.000,- Kč,

             po aukci konečný cena 3,45 mil. Kč, rozdíl + 450.000,- Kč – zisk RK 35%, tj. 157.000,- Kč,

            celková provize 277.000,- Kč, což se rovná 8%, RK tak „vydělala o 70.000,- Kč více !!!

Proto vždy před prodejem přemýšlejte a počítejte, co je pro Vás nejvýhodnější a obraťte se na profesionály.

Bohužel, takový postup se dá řadit mezi další nekalé praktiky některých neseriózních realitních kanceláří.

     Aukce nemovitostí jsou dnes velmi propagovaný moderní nástroj prodeje a určitě v historii vždy byl, ale pokud Vám někdo předloží neodborné určení obvyklé ceny Vaší nemovitosti a bude Vám tvrdit, že vyšší cenu získáte jejich organizovanou aukcí, jste určitě oprávněni na takové praktiky si stěžovat např. u Asociace realitních kanceláří a nebo na ČOI.

      Proč? Protože je to klasické klamání spotřebitele dle § 5 zákona č. 634/1992 Sb. – Zákona o ochraně spotřebitele.

       V naší realitní kanceláři se Vám tato situace stát nemůže. Naše kancelář disponuje vázanou živností vydanou Živnostenským úřadem v Ostravě pod č.j. SMO/014363/20/ŽÚ/SKJ na předmět podnikání Oceňování majetku pro – věci nemovité. Tu získá jen ten, kdo má VŠ vzdělání a dále absolvoval 4 semestry speciální výuky na příslušných vysokých školách.

     Pokud prodáte Vaši nemovitost prostřednictvím naší realitní kanceláře, ZDARMA Vám vypracujeme její odborné ocenění a určení skutečné obvyklé prodejní ceny v daném místě a čase. Následně Vám zrealizujeme skutečný prodej za nejvíc finančních prostředků. Budete tak opravdu znát, zda Váš zrealizovaný prodej byl nad cenou a nebo pod cenou obvyklou. 

   V případě prodeje ani koupě nemovitostí rychlost, stres a nepromyšlené kroky nemají místo.  

 

24. 6. 2021