S realitkou nejednám!! Je to v době stagflace opravdu dobrý nápad?

… anebo RK – nevolat, cena je pevná – RK nevolat, nikdy!! RK nevolat – nepsat. Děkuji!! Nabídky pouze SMS. Nabídky na mail. RK prosím nevolat. Spekulanti a RK nikdy!! Realitky a jim podobní nevolat, jen vážní zájemci a podobné a někdy i vulgární texty najdete v soukromé inzerci na prodej nemovitostí na bazarových portálech.

Opravdu si to všichni zasloužíme???

Jenže doba zlatých časů, kdy si soukromý prodejce dá takový inzerát zakončený výše uvedeným textem a očekává, že svoji prodávanou nemovitost prodá rychle a výhodně - je PRYČ.  

V minulém článku Jak zastavit růst cen nemovitostí?  jsem 13. 9. 2021 napsal krátkou větu, že „růst cen nemovitostí byl v minulosti vždy přirozeně zastaven jen v případech světové hospodářské krize anebo globálního vojenského konfliktu“, a nějaká válka v Evropě by mě před více než půl rokem nikdy nenapadla. Nicméně už tehdy jsem psal i o rostoucích cenách nejen nemovitostí, ale také důvodech, proč byla nastartovaná inflační spirála. Na podzim už také rostly ceny energií. To si nastartovala EU sama svým ekologickým nápadem „green deal“ a v ČR tomu vydatně pomohla tehdejší vláda. Válka tento ušlechtilý nápad dala na slepou kolej, ale bohužel ceny energií vzrostly ještě víc a nedá se předpokládat, že se v dohledné době alespoň zastaví. 

Vysoké ceny energií způsobí pokles průmyslové výroby. Některé firmy začnou snižovat náklady a některé to nezvládnou a vyhlásí bankrot. Opět mezi firmami nastane druhotná platební neschopnost (tak jak u nás byla v letech 1994–2000), která postupně bude v naší ekonomice způsobovat zpomalení nejen průmyslu, ale všech odvětví včetně služeb. K inflaci se přidá stagnace a vznikne z toho velice nepříjemný ekonomický jev stagflace - kombinace inflačního růstu cen zboží a služeb a stagnace ekonomiky země. Světová tržní ekonomika tuto situaci již jednou zažila v letech 1969–1975 a projevila se velkou hospodářskou krizí, která zasáhla celé Spojené státy a jen v New Yorku bylo propuštěno více než půl milionu dělníků a více než 1 mil. domácností bylo závislých na sociálních dávkách. V té době byl zaznamenán obrovský nárůst kriminality. Krádeže aut, rabování, prostituce, vykrádání bytů a násilí na ulici bylo denní realitou. Vše dovršila ještě světová ropná krize v r. 1973.

U nás v té době v Československu pod nadvládou SSSR bylo „fajn“, zde byla „jen“ bolševická krize už asi 25 let a velmi nízká kriminalita za izolací s železnou oponou. Ekonomické dlouhodobé plánování pod vedením RVHP (pro mladší ročníky – Rada vzájemné hospodářské pomoci pod taktovkou Sovětského svazu jako údajný protivník EHS – Evropského hospodářského společenství – předchůdce Evropské unie) bylo řízeno centrálně a neefektivně.

Na podzim a určitě nejpozději do konce tohoto roku, pokud vláda neprovede účinná opatření na snížení cen energií a ČNB nebude dále zvyšovat úrokové sazby, se dostaví velká vlna propouštění, a to nejen v ČR.  

Hospodářská krize se projeví se všemi jejími negativními důsledky po poměrně krátkém období stagflace.

A co ceny nemovitostí v takovém období?

Rozhodně už neprodáte svoji nemovitost na bazarovém portálu za pár minut. Doba prodeje se prodlouží. Počet nabízených nemovitostí začne stoupat, což už jde vidět na realitním portálu Sreality. Význam práce realitních kanceláří a makléřů konečně nabyde důležitosti. Marketingové služby (nalezení vhodné cílové skupiny kupců a jejich přímé oslovení, úprava a rozdělní nemovitosti na samostatné části) , homestaging, profesionální nafocení nemovitostí, 3D scany apod. techniky prodeje realitních makléřů budou zaplaceny tvrdou prací pro klienty. Prodávajícímu nepomůže ani prodej formou realitní aukce. Ta ztratí smysl a stane se běžnou dražbou jehož výsledek bude velmi vzdálen představám prodávajícího.

Z důvodu rostoucích vstupních cen materiálů a služeb ve stavebnictví, prodejní ceny nabízených nemovitostí neklesnou, ale díky vysokým úrokům u hypotéčních úvěrů se určitě  prodlouží doba prodeje.

Klienty, kteří zatím pravidelně a poctivě splácí svoje závazky, překvapí konec fixace nízkých úroků a růst plateb u jejich refinancovaných hypoték.  Až po nějaké době většina z nich zjistí, že novou situaci nezvládnou a budou přemýšlet, jak dál.

Ti, kteří si neuvědomí, že musí svoji nemovitost včas prodat a že jim hrozí  osobní bankrot, se dostanou do rukou exekutorů a insolvenčních správců a jejich zadlužená nemovitost bude prodána v nucené dražbě. Zadlužená nemovitost bude prodána o 50–70 % levněji, než je aktuální tržní cena. Exekutorsko-dražební mafie bude mít „krásné“ období. Dlužníci před tím, než se dostanou do této situace, se pokusí sami prodat svoji zadluženou nemovitost a tím, že si nevezmou odborného realitního makléře a nenechají si vypracovat ani aktuální tržní oceňovací posudek (ne nějaký automatický odhad) zjistí, že v době stagflace se jejich nemovitost za jimi přemrštěnou (neodborně stanovenou) cenu prodat prostě nedá.

Někteří budou chytřejší. Rozumně se poradí se svým hypotečním makléřem o refinancování hypotéky. Pokud včas zjistí, že bude lepší nabídnout svoji nemovitost k odbornému prodeji, domluví se s realitní kanceláří a vyhnou se výše uvedeným problémům a nepřijdou o většinu svých peněz.

Proto odpovídám na otázku v záhlaví článku – nyní je spolupráce s poctivou realitní kanceláří není jen vhodná, ale stává se téměř důležitou životní nutností, která Vám může zachránit Váš majetek, peníze, Vaše zázemí, Vaše zdraví a Vaše rodinné štěstí. A v konečném důsledku Vás může zachránit před bankrotem Vaší rodiny

Naše realitní kancelář vlastní dvě vázané živnosti. Zprostředkování prodeje nemovitostí a oceňování nemovitých věcí. Jsme řádně pojištěni dle zákona včetně všech našich realitních makléřů.

Každý, kdo s naší realitní kanceláří FORTUNA REALITY s.r.o. uzavře zprostředkovatelskou smlouvu, dostane ZDARMA aktuální posudek odborného tržního ocenění (ne odhad ani nacenění ) v rozsahu 20 až 100 stran A4. Získáte také plný servis marketingových služeb – odborné nafocení, případně 3D scan, půdorys nemovitosti, banery, advokátní servis včetně úschovy finančních prostředků ZDARMA, inzerci na kvalitních internetových portálech a hlavně vypracování odborné strategie prodeje Vaší nemovitosti, oslovení a výběr cílové skupiny případných zájemců z našich dlouholetých databází.

Naše realitní kancelář má ve svém názvu FORTUNA – ŠTĚSTÍ, a proto ho také všem přejeme. Ale pokud Vám bude hrozit příchod exekutora do Vašeho domu nebo bytu –

VOLEJTE NÁM PROSÍM VČAS

Zjištěte rozdíl mezi on-line odhadem skutečným tržním oceněním Vaší nemovitosti více na www.fortunasro.cz

 

 

Naše telefonní kontakty: Ing. Martin Sasínek - 602580267

                                                    Josef Benetka    - 777653340

 

V Ostravě dne 6. 5. 2022