Proč roste cena nemovitostí aneb proč nemůžete věřit online odhadům

     Protože cena vypočtená algoritmem online odhadů není cenou obvyklou ani tržní, a tudíž Vám nepomůže v daném okamžiku při nákupu nebo prodeji vybrané nemovitosti.

     Tvůrci online aplikací pro oceňování nemovitostí vychází z konkrétních realizovaných dat o prodeji nemovitostí, které nakupují hromadně od Katastrálního úřadu ČR. Na to se také všichni odkazují a tvrdí, že výsledky jejich aplikací jsou proto velmi přesné a odborné.

     Jenže, dnešní realitní trh není klidným stabilním trhem jakým byl do března 2020. Od tohoto období započala realitní trh ovlivňovat epidemie Covidu-19, státní zásah zrušení daně z nabytí, zákazy ubytovacích služeb, cestování a uzavírání obyvatelstva v bytech na sídlištích, uzavírání služeb a následné kumulování hotovosti na účtech obyvatel.

     Covid-19 způsobil výpadky v zásobování a dopravě pro stavební výrobu po celém světě. Tím se sklady pro stavební výrobu vyprodaly a velkoobchody se stavebním materiálem začaly nabízet zboží v tzv. denních aukcích.  Každým dnem se ceny zvyšovaly, až narostly u některých druhů meziročně o 100-300%. V důsledku Covidu-19 vznikl také nedostatek zahraniční pracovní síly ve stavebním průmyslu, který vedl k nárůstu mezd a k dalšímu zvyšování konečné  ceny staveb.

     V důsledku celkové státní politiky – zvyšování mezd lékařům, učitelům a ostatním státním zaměstnancům, zrušením superhrubé mzdy, zavedením programu antivirus a kurzarbeitu, nepromyšlenému a populistickému zvyšování důchodů a většímu zadlužování státu na úkor příštích generací s odůvodněním „vždyť byl Covid“, se doposud klidná ručička inflace cen začala pohybovat směrem nahoru. V tomto okamžiku se červeně rozsvítila kontrolka u českého konzervativního investora, který rád ukládá své peněžní úspory do nemovitostí a nastartoval se proces – Kupuj nemovitosti!!

     Celkovou situaci růstu cen nemovitostí také stále ovlivňuje levná nabídka a dostupnost hypotéčních úvěrů bank, délka schvalování novostaveb, nulová politika výstavby podporovaných bytů a domů a chybějící výstavba obecních a státních bytových jednotek.  To je také důvod, proč je nyní tak malá nabídka celkového počtu nemovitostí na realitním trhu, jelikož se vyprodaly a to způsobuje chaos a nervozitu u koupěchtivých zájemců.

     Tvůrci online aplikací pro oceňování nemovitostí s prudkou poptávkou nepočítají. Nedokáží si ji z databáze Katastru nemovitostí ČR vytáhnout, získají ji až ex-post. Ceny skutečně realizovaných prodejů nemovitostí jsou od data náběru nemovitosti až po konkrétní den zápisu do katastru nemovitostí zpožděny o 3 – 5 měsíců. Ovlivňuje to doba inzerce nemovitosti, vyřízení hypotéčního úvěru a 20-ti denní lhůta na zápis do katastru nemovitostí. Proto online aplikace odhadů cen nemovitostí nefungují v dnešní době, kdy je nepřiměřeně zvýšena poptávka po nemovitostech.

     Tyto online aplikace jsou již mnoho let součástí snad všech realitních programů a jsou za příplatky nabízeny k webovým stránkám realitních kanceláří. Byly implementovány do monitorovacích realitních programů s tím, že udělaly snad ze všech realitních makléřů v ČR  „odborníky“ na odhady nebo dokonce oceňování nemovitostí. Proto to nabízí snad každý makléř. A klienti se v tom nedokáží vyznat. Nevyznají se v tom notáři při dědickém řízení ani advokáti při vypořádání majetku v rozvodovém řízení. Doporučuji všem zájemcům o skutečné ocenění nemovitosti požadovat kopii vázané živnosti na oceňování nemovitých věcí!

     To způsobuje, že ceny, které jsou realitním makléřům takto nabízeny a vypočítány, jsou reálně podhodnoceny a neodráží zvýšenou poptávku po nemovitostech.

Bohužel to odstartovalo AUKCE NEMOVITOSTÍ.

     Zájemci o prodej nemovitosti se z online oceňovacích aplikací vytiskne úhledný tiskopis s výsledkem tzv“ online obvyklé - tržní ceny“. Nabídne se mu velmi slušná provize 4-5% z prodeje jeho majetku. Předloží se mu smlouva, kde při větším počtu zájemců o koupi může realitní kancelář uskutečnit AUKCI a z toho co prodá nad tzv.“ tržní cenou“ (kterou si prý stanovil klient sám), chtějí dokonce neuvěřitelných 65% z tohoto navýšení. Je to jen opět nekalá praktika některých realitních kanceláří za účelem získání nepřiměřeně vysoké provize.  (Více o důvodech, proč nenakupovat a neprodávat v aukcích najdete v dalších článcích našeho blogu)

     Bohužel, těmto realitním kancelářím právě nahrávají online aplikace na oceňování nemovitostí. Odkazují se na tyto výpočty, takže tvůrci těchto aplikací a programů mají na této nekalé praktice svůj významný podíl.  Samotný stát se na tom podílí také a to prostřednictvím tzv. „podnikání“ Katastrálního úřadu ČR. Bez jeho prodeje hromadných informací by tyto aplikace nemohly fungovat.

My neoceňujeme nemovitosti online!!!

     Neděláme ani online odhady a podobné nesmysly. Oceníme Vám Vaši nemovitost ZDARMA těsně před prodejem a uveřejněním. Skutečné tržní ocenění se musí ocenit odborně, podle obecně uznávané metodiky a postupů a hlavně, ke konkrétnímu dnidni kdy Vaši nabídku zveřejníme. U nás se Vám nestane, že Vaši nemovitost budeme prodávat v AUKCI!. Proto získáte opravdu maximální tržní cenu za Vaši nemovitost a to ještě za obvyklou „normální“ provizi naší realitní kanceláře.

 

9.  9. 2021